Retro prof-type at desk University of Washington Computer Science & Engineering
Computer Science & Engineering Teaching Assignments
  CSE Home   About Us    Search    Contact Info 

2006-07 Teaching Schedule v1.2

All teaching assignments are tentative and subject to change.

2006-2007
Autumn
Winter
Spring
TITLE
100
Ischool
Perkins
Ischool
Fluency
142-1
Stepp
Stepp
Limketkai
Intro Prog Java
142-2
Ruth Anderson
Limketkai
Limketkai
Intro Prog Java
143
Reges
Reges
Reges
Intro Prog II Java
303
R. Davis
Balazinkska
Grossman
Programming skills
321-1
Beame
Limketkai
Guruswami
Discrete Math
321-2
James Lee
 
 
Discrete Math
322
Tompa
Beame
Gopalan
Theory
326-1
Snyder
Bacon
Perkins
Data Structures
326-2
 
Ruth Anderson
 
Data Structures
341
Borning
Reges
Ruzzo
Languages
370
Borriello
Hemingway
Ebeling
Logic Design
378
Oskin
Zahorjan
Baer
Architecture
401
Perkins
 Snyder
Compilers
403
 
Stepp
Alverson
Software Eng
421
R. Anderson
Karlin
 
Algorithms
431
 
 
Beame
Complexity
444
Suciu
Suciu 
Databases
451
Whitaker
Lazowska
Kimura
OS
454
Etzioni
 
 
Internet Systems Capstone
455
 
Shapiro
 
Computer Vision
456
 
 
 
Story Design for Animation
457
Curless
 
Curless
Graphics
458
Rosen
 
 
Computer Animation
459
 
Rosen
 
Animation Production
460
 
 
Rosen
Animation Cap
461
Zahorjan
Krishnamurthy
EE
Networks
466
 
Borriello
Hemingway
Embedded SW
467
Ebeling
 
 
Advanced Logic
468
 
 
VLSI
471
 
 
Eggers
Computer Design
473
Rao
 
Tanimoto
AI
477
 
 
Boriello
HW Systems Cap
481D
 
 
Zahorjan 
SW Systems Cap -- Software/Games
481B
 
 R. Anderson
 
SW Systems Cap -- Tablet Comp.
481A
 
 Kimura
 
SW Systems Cap -- OS
481
 
 
Borning
SW Systems Cap -- Urban Sim
481
 
 
Tompa
Comp Bio Capstone
490C
 
 Tompa
Comp Bio
490 HCI
Landay
 
 
HCI
490 HCI-2
 
Landay
 
HCI
490 WP
 
 
Stepp
Web Programming
490 YM
 
 
Kohno
Security
490 YK
 
Matsuoka
 
Comp E Course
Non-Majors Courses
373
Tanimoto
Perkins
Ruth Anderson
Data Structures
410
 
 
Perkins
OS/Arch
413
Perkins
 
 
Languages
415
 
Tanimoto
 
AI
417
 
Ruzzo
 
Theory
Graduate Courses
501
 
 
 
Compilers
503
 
 
 
SE
505
Grossman
 
 
Prog lang
506
Grossman 
 
Adv. Topics in PL
510
 
Fogarty
HCI
521
Karlin
 
 
Algorithms
522
 
 
 
Algorithms II
527
Ruzzo
 
 
Comp Bio
528
 
 
 Rao
Comp neuroscience
531
 
Guruswami 
Complexity
532
 
Lee 
Adv. Complexity Theory (aka CSE 525)
533
 Guruswami
 
 
Adv. Complexity
540
 
 
 
Simulation
544
 Balazinska
 
Database
546
 
 
Data Mining
548
 
Oskin 
Architecture
549
 
 Oskin
 
Adv. Architecture
551
 
 
Gribble
OS
552
 
 
 T. Anderson
Dist Systems
557
 
Popovic
 
Graphics
558
 
 
Popovic
Graphics II
561
 T. Anderson
 
Networks
567
Ebeling 
 
Digital Systems
568
 
 
 
VLSI
571
 
 
 
Mobile Robotics
573
Domigos
 
 
AI
574
 
 
 Etzioni
AI II
576
 
 
Shapiro
Image Understanding
577
 
 
 
Adv. Topics in Vision
599a
Reges
 
 
TA Training Seminar
599
Lee
 
James Lee Seminar
599
Fogarty
 
James Fogarty Seminar
599
 
Yoky Matsuoka
Yoky Matsuoka Seminar
599
 
Landay
James Landay Seminar
599
Kohno
 
Yoshi Kohno Seminar
PMP Courses -- Schedule Pending
P501
 
 
 
Compilers
P503
 
 
 
Software Engineering
P505
 
 
 
Languages
P510
 
 
 
HCI
P521
 
Karlin 
Algorithms
P544
 
Suciu
 
Database
P546
 
 
 Domingos
Data Mining
P548
Eggers 
 
 
Architecture
P551
 
 
 
Operating Systems
P557
Popovic
 
 
Graphics
P567
 
 
 
Hardware
P573
 
 
 
AI
P Trans
 
 
Bernstein
Transactions
P590XX
Lazowska 
 
 
History of Computing
P590XX
Snyder  
Parallel Comp.
P590XX
 
 Kohno
Security

Capstone
Quals Course
Nonmajor Course
Quarterly Instructor
September 19, 2006